IHC Boekenclub 2025 #5: Aarde der mensen
Boekenliefhebbers haal je hart op! Onder leiding van Liang de Beer en Feba Sukmana kiezen we tijdens de Indisch Herinneringscentrum Boekenclub titels met vernieuwende en schurende thema's. We bespreken de boeken uitgebreid: thema, de karakters, de achterliggende verhalen, noem maar op.
De afgelopen tien jaar is de jongste generatie zich steeds bewuster geworden van het feit dat het koloniale verleden van hun voorouders niet alleen invloed heeft op hun eigen leven, maar ook op de maatschappij in Nederland als geheel. De impact van dit verleden is tot op de dag van vandaag voelbaar.
Deze boekenclub biedt perspectieven voor iedereen die geïnteresseerd is in het koloniale verleden, met name in het gebied dat wij nu Indonesië noemen. Er verschijnen nog dagelijks talloze boeken over dit onderwerp. Dat brengt helderheid, maar roept soms ook vragen op. Tijdens deze boekenclub gaan wij graag hierover het gesprek met jullie aan.
Auteur: Pramoedya Ananta Toer
'Aarde der mensen', een van de eerste Indonesische historische romans, geeft een uitvoerig beeld van de koloniale samenleving in het voormalig Nederlands-Indië rond de eeuwwisseling. Minke, een Javaanse jongen van adellijke afkomst, voelt zich bevoorrecht dat hij als een van de weinigen van zijn volk de HBS in Soerabaja mag bezoeken. Hiermee krijgt hij toegang tot de westerse wetenschap en het rationeel denken.
Dat hij daarmee ook van zijn eigen Javaanse culturele achtergrond vervreemdt en zijn identiteit verliest, wordt hij zich pas geleidelijk bewust na een aantal zeer schokkende ervaringen die hem doen inzien dat hij en zijn volk door de Nederlanders nooit als gelijken erkend zullen worden. Het dreigende verlies van eigen identiteit is tegelijkertijd een van de aanknopingspunten met het heden. Want dat is ook nu nog het probleem van het moderne Indonesië waar oude waarden vervallen en een nieuwe samenleving haar vorm zoekt.
“Een schrijver zoals er maar één in een eeuw wordt geboren.” - Rudy Kousbroek (schrijver en dichter)
De boekenclubs zijn een samenwerking van Bibliotheek Den Haag en het Indisch Herinneringscentrum.